Aircraft N2119V Data
3
aircraft records found
N2119V
1981 Britten-Norman BN-2B-26 Islander, c/n 2105
Latest photos of N2119V
Airframe Info
| Manufacturer | Britten-Norman |
| Model | BN-2B-26 Islander Search all Britten-Norman BN-2B-26 Islander |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 2105 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-540-E4C5 |
Aircraft
| Registration Number | N2119V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1C0E0 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1995-08-01 |
| Air Worthiness Test | 1995-08-01 |
| Last Action Taken | 2008-03-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Donnelly, ID 83615 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N2119V
1969 Piper PA-31-310, c/n 31-418
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-31-310 Search all Piper PA-31-310 |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 31-418 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N2119V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1C0E0 |
| Certification Issued | 1989-11-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-12-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | GEORGE H BAILEY COMPANY INC |
| Address |
Orlando, FL 32854 |
| Region | Southern |
N2119V
1948 Cessna 120, c/n 14720
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 120 Search all Cessna 120 |
| Year built | 1948 |
| Construction Number (C/N) | 14720 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental O-200-A |
| Also Registered As |
G-OVFM
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N2119V |
| Mode S (ICAO24) Code | A1C0E0 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1988-04-27 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |