Aircraft N21278 Data
3
aircraft records found
N21278
2009 Sikorsky S-92A, c/n 920111
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 920111 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7-8A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N21278 |
| Mode S (ICAO24) Code | A1C45E |
| Last Action Taken | 2009-04-06 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-10-02 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Sikorsky Aircraft Corp |
| Address |
6900 Main St Stratford, CT 06614 United States |
| Region | New England |
N21278
2003 Cessna 172S, c/n 172S9435
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 172S9435 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N21278 |
| Mode S (ICAO24) Code | A1C45E |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2003-07-02 |
| Last Action Taken | 2006-01-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-02-02 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Okla City, OK 73125 United States |
N21278
1938 Taylorcraft BL, c/n 1071
Airframe Info
| Manufacturer | Taylorcraft |
| Model | BL Search all Taylorcraft BL |
| Year built | 1938 |
| Construction Number (C/N) | 1071 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N21278 |
| Mode S (ICAO24) Code | A1C45E |
| Certification Issued | 1952-04-11 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1953-01-27 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Toledo, OH 43610 |
| Region | Great Lakes |
User Comments
Admin, 2006-05-09 04:00:00
Cancel Date: 02/02/2006
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Canada
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Canada