Aircraft N212K Data
4
aircraft records found
N212K
1992 Gulfstream Aerospace Gulfstream IV, c/n 1192
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | Gulfstream IV Search all Gulfstream Aerospace Gulfstream IV |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | 1192 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
Aircraft
| Registration Number | N212K |
| Current Status | Re-registered |
Owner
| Owner | AT&T |
| Address |
, United States |
N212K
1981 Dassault Falcon 50, c/n 89
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 50 Search all Dassault Falcon 50 |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 89 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell TFE-731-SER |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N212K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N212K
1976 Grumman G-1159 Gulfstream II, c/n 195
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-1159 Gulfstream II Search all Grumman G-1159 Gulfstream II |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | 195 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Spey 511 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N212K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | 195 Broadway Corporation |
| Address |
New York City, New York United States |
N212K
Eurocopter AS-350B-3 Ecureuil, c/n 7030
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | AS-350B-3 Ecureuil Search all Eurocopter AS-350B-3 Ecureuil |
| Construction Number (C/N) | 7030 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Also Registered As |
N916AE
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N212K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1C1D1 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-11-09 |
| Air Worthiness Test | 2010-10-06 |
| Last Action Taken | 2011-05-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Pitch Link Llc |
| Address |
Miami Beach, FL 33139 United States |
| Region | Southern |