Aircraft N2130A Data
3
aircraft records found
N2130A
2007 Cessna 172S, c/n 172S10450
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 172S10450 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N2130A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1C700 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-04-04 |
| Air Worthiness Test | 2007-02-28 |
| Last Action Taken | 2007-04-04 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | N 2130 A Llc |
| Address |
Cuyahoga Falls, OH 44223 United States |
| Region | Great Lakes |
N2130A
Quad City Challenger II, c/n 924-6405-500
Airframe Info
| Manufacturer | Quad City |
| Model | Challenger II Search all Quad City Challenger II |
| Construction Number (C/N) | 924-6405-500 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2130A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1C700 |
| Certification Issued | 1995-02-17 |
| Last Action Taken | 2004-02-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-04-02 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Clinton, MS 39056 United States |
| Region | Southwestern |
N2130A
Bell 206L-3, c/n 51323
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206L-3 Search all Bell 206L-3 |
| Construction Number (C/N) | 51323 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2130A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1C700 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-09-06 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |