Aircraft N21714 Data
4
aircraft records found
N21714
2007 Cessna 172S, c/n 172S10471
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 172S10471 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N21714 |
| Mode S (ICAO24) Code | A1D61B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-05-07 |
| Air Worthiness Test | 2007-04-10 |
| Last Action Taken | 2007-05-07 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cf&mo Enterprises Llc |
| Address |
Franklin, TN 37064 United States |
| Region | Central |
N21714
2004 Cessna 172R Skyhawk, c/n 17281217
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172R Skyhawk Search all Cessna 172R Skyhawk |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 17281217 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
| Also Registered As |
D-ETTL
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N21714 |
| Mode S (ICAO24) Code | A1D61B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-05-28 |
| Air Worthiness Test | 2004-05-24 |
| Last Action Taken | 2004-05-28 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-06-10 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ATLANTIC FERRY SERVICE INC |
| Address |
Waterloo, IA 507014856 United States |
N21714
1964 PZL-Bielsko SZD-24-4A Foka 4, c/n W-242
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Bielsko |
| Model | SZD-24-4A Foka 4 Search all PZL-Bielsko SZD-24-4A Foka 4 |
| Year built | 1964 |
| Construction Number (C/N) | W-242 |
| Number of Seats | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N21714 |
| Mode S (ICAO24) Code | A1D61B |
| Certification Issued | 1967-07-10 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1974-09-06 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Burley, ID 83318 |
| Region | Northwest Mountain |
N21714
Piper PA-28-161, c/n 28-7916051
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-161 Search all Piper PA-28-161 |
| Construction Number (C/N) | 28-7916051 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N21714 |
| Mode S (ICAO24) Code | A1D61B |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1978-09-26 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | GLOBE AERO LTD INC |
| Address |
Lakeland, FL 33803 |
| Region | Southern |