Aircraft N2175W Data
3
aircraft records found
N2175W
2005 Cessna T182T, c/n T18208463
Latest photos of N2175W
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T182T Search all Cessna T182T |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | T18208463 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TI0-540 SER |
Aircraft
| Registration Number | N2175W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1D69F |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-01-13 |
| Air Worthiness Test | 2005-12-13 |
| Last Action Taken | 2006-01-13 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Imagestuff.com Inc |
| Address |
Camarillo, CA 93012 United States |
| Region | Western-Pacific |
N2175W
1999 Raytheon Aircraft Company Hawker 800, c/n 258348
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | Hawker 800 Search all Raytheon Aircraft Company Hawker 800 |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 258348 |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Alliedsign TFE 731-2B |
Aircraft
| Registration Number | N2175W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1D69F |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1999-03-22 |
| Air Worthiness Test | 1999-06-24 |
| Last Action Taken | 2002-03-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-09-26 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | RAYTHEON AIRCRAFT CO |
| Address |
Wichita, KS 672010085 United States |
N2175W
Beech B24R, c/n MC267
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B24R Search all Beech B24R |
| Construction Number (C/N) | MC267 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2175W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1D69F |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-07-16 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |