Aircraft N2178F Data
4
aircraft records found
N2178F
1998 Raytheon Aircraft Company C90A, c/n LJ-1508
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | C90A Search all Raytheon Aircraft Company C90A |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1508 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
| Also Registered As |
N734CB
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N2178F |
| Mode S (ICAO24) Code | A1D6F9 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-06-04 |
| Air Worthiness Test | 1998-03-28 |
| Last Action Taken | 2008-06-04 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Midland, TX 79701 United States |
| Region | Southwestern |
N2178F
1966 Boeing 707-338C, c/n 19293 l/n 546
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 707-338C Search all Boeing 707-338C |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | 19293 |
| Line Number (L/N) | 546 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 192 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT3D-7 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2178F |
| Current Status | De-reg - sold to USAF |
| Registration Cancel Date | 1996-04-11 |
Owner
| Owner | Grumman Aerospace - Converted to E-8C |
| Address |
, United States |
N2178F
PZL-Mielec M-18A, c/n 1Z02008
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Mielec |
| Model | M-18A Search all PZL-Mielec M-18A |
| Construction Number (C/N) | 1Z02008 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2178F |
| Mode S (ICAO24) Code | A1D6F9 |
| Certification Issued | 1990-02-07 |
| Last Action Taken | 1990-02-08 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-02-26 |
Owner
| Registration Type | No-Citizen Corporation |
| Owner | MELEX USA INC |
| Address |
Raleigh, NC 27609 |
N2178F
Bell 206B, c/n 3512
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206B Search all Bell 206B |
| Construction Number (C/N) | 3512 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2178F |
| Mode S (ICAO24) Code | A1D6F9 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |