Aircraft N217A Data
2
aircraft records found
N217A
1973 Hawker Siddeley HS.125 Series 600A, c/n 256030
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.125 Series 600A Search all Hawker Siddeley HS.125 Series 600A |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | 256030 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Viper 601 |
Aircraft
| Registration Number | N217A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1D383 |
| Certification Issued | 1996-11-29 |
| Last Action Taken | 2008-12-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Arnoni Aviation Inc |
| Address |
Houston, TX 77032 United States |
| Region | Southwestern |
N217A
1971 North American NA-265-60 Sabreliner, c/n 306-85
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | NA-265-60 Sabreliner Search all North American NA-265-60 Sabreliner |
| Year built | 1971 |
| Construction Number (C/N) | 306-85 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | P & W JT12A SERIES |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N217A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1975-01-00 |
Owner
| Owner | Airco Alloys Incorporated |
| Address |
, New York United States |