Aircraft N218W Data
2
aircraft records found
N218W
1964 Cessna 182G, c/n 18255649
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 182G Search all Cessna 182G |
| Year built | 1964 |
| Construction Number (C/N) | 18255649 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor O-470 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N218W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1D92E |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-04-07 |
| Air Worthiness Test | 1964-07-01 |
| Last Action Taken | 2007-10-11 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Fremont, CA 94539 United States |
| Region | Western-Pacific |
N218W
Stinson SM-8A, c/n 4022
Airframe Info
| Manufacturer | Stinson |
| Model | SM-8A Search all Stinson SM-8A |
| Construction Number (C/N) | 4022 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N218W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1D92E |
| Certification Issued | 1930-04-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1932-10-25 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | VACUUM OIL CO INC |
| Address |
New York, NY 10006 |
| Region | Eastern |