Aircraft N2192K Data
3
aircraft records found
N2192K
1979 Piper PA-34-200T, c/n 34-7970098
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-34-200T Search all Piper PA-34-200T |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 34-7970098 |
| Number of Seats | 6 |
| Engine Manufacturer and Model | TCM L/TSIO-360-EB |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2192K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1DD99 |
| Certification Issued | 1979-02-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1979-02-23 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | GLOBE AERO LTD INC |
| Address |
Lakeland, FL 33803 United States |
| Region | Southern |
N2192K
1956 Beech-Parks D-45, c/n BG-194
Airframe Info
| Manufacturer | Beech-Parks |
| Model | D-45 Search all Beech-Parks D-45 |
| Year built | 1956 |
| Construction Number (C/N) | BG-194 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N2192K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1DD99 |
| Certification Issued | 1983-05-09 |
| Last Action Taken | 2006-05-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Parks Industries Ltd Inc |
| Address |
Amarillo, TX 79110 United States |
| Region | Southwestern |
N2192K
Bell 412, c/n 33038
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 412 Search all Bell 412 |
| Construction Number (C/N) | 33038 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6T-3D Twin-Pac |
Aircraft
| Registration Number | N2192K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1DD99 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1982-03-11 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | |
| Address |
, |