Aircraft N21A Data
3
aircraft records found
N21A
1975 Rand Robinson KR-1, c/n 001GA
Airframe Info
| Manufacturer | Rand Robinson |
| Model | KR-1 Search all Rand Robinson KR-1 |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 001GA |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N21A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B729 |
| Certification Issued | 1975-06-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1999-01-15 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Milwaukee, WI 53204 |
| Region | Great Lakes |
N21A
1946 Grumman G-21A, c/n B-129
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-21A Search all Grumman G-21A |
| Year built | 1946 |
| Construction Number (C/N) | B-129 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-985 Wasp Junior radial |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N21A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B729 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-04-13 |
| Air Worthiness Test | 1998-07-02 |
| Last Action Taken | 2011-04-13 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | D B Aero Inc |
| Address |
Wilmington, DE 19810 United States |
| Region | Eastern |
N21A
1942 Goodyear ZNP-K (K-28), c/n C-86
Airframe Info
| Manufacturer | Goodyear |
| Model | ZNP-K (K-28) Search all Goodyear ZNP-K (K-28) |
| Year built | 1942 |
| Construction Number (C/N) | C-86 |
| Aircraft Type | Blimp/Dirigible |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-1340 Wasp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N21A |
| Current Status | Preserved |
Owner
| Owner | New England Air Museum |
| Address |
Bradley International Airport Windsor Locks, CT 06069 United States |