Aircraft N21PJ Data
3
aircraft records found
N21PJ
2007 Vans RV-6A, c/n 60348
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-6A Search all Vans RV-6A |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 60348 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A1A |
| Also Registered As |
N115PM
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N21PJ |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B877 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2011-04-16 |
| Air Worthiness Test | 2007-09-29 |
| Last Action Taken | 2011-04-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Shell Beach, CA 93449 United States |
| Region | Western-Pacific |
N21PJ
1980 Grumman G1159A Gulfstream III, c/n 315
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G1159A Gulfstream III Search all Grumman G1159A Gulfstream III |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 315 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
Aircraft
| Registration Number | N21PJ |
| Current Status | Re-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N21PJ
Piper PA-31-310, c/n 317812107
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-31-310 Search all Piper PA-31-310 |
| Construction Number (C/N) | 317812107 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N21PJ |
| Mode S (ICAO24) Code | A1B877 |
| Certification Issued | 1985-10-29 |
| Last Action Taken | 1994-09-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-12-23 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AILERON INC |
| Address |
Boston, MA 02114 |