Aircraft N2200A Data
3
aircraft records found
N2200A
1952 Piper PA-18, c/n 18-1874
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-18 Search all Piper PA-18 |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | 18-1874 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2200A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1E35A |
| Certification Issued | 1952-08-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1954-04-05 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | STATE OF NORTH CAROLINA |
| Address |
Raleigh, NC 27601 |
| Region | Eastern |
N2200A
Rockwell International NA-265-80 Sabreliner, c/n 380-26
Airframe Info
| Manufacturer | Rockwell International |
| Model | NA-265-80 Sabreliner Search all Rockwell International NA-265-80 Sabreliner |
| Construction Number (C/N) | 380-26 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Also Registered As |
N59
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N2200A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1E35A |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2001-09-20 |
| Air Worthiness Test | 1975-10-17 |
| Last Action Taken | 2008-06-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-06-27 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Centurion Investments Inc Dba |
| Address |
Chesterfield, MO 63005 United States |
| Region | Central |
N2200A
Piper PA-44-180, c/n 44-7995091
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-44-180 Search all Piper PA-44-180 |
| Construction Number (C/N) | 44-7995091 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N2200A |
| Mode S (ICAO24) Code | A1E35A |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |