Aircraft N2210K Data
3
aircraft records found
N2210K
1979 Piper PA-44-180, c/n 44-7995209
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-44-180 Search all Piper PA-44-180 |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 44-7995209 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2210K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N2210K
Cessna 208B, c/n 208B2073
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Search all Cessna 208B |
| Construction Number (C/N) | 208B2073 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
Aircraft
| Registration Number | N2210K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1E71A |
| Last Action Taken | 2008-11-25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-01-23 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cessna Aircraft Company |
| Address |
Wichita, KS 67277 United States |
| Region | Central |
N2210K
Cessna 172R, c/n 17281262
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172R Search all Cessna 172R |
| Construction Number (C/N) | 17281262 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2210K |
| Mode S (ICAO24) Code | A1E71A |
| Last Action Taken | 2005-10-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-11-03 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CESSNA AIRCRAFT COMPANY |
| Address |
Wichita, KS 672777704 United States |