Aircraft N2230W Data
3
aircraft records found
N2230W
1969 Bell 206A, c/n 447
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206A Search all Bell 206A |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 447 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2230W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1EE93 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1980-11-10 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIR ASSOCIATES INC |
| Address |
Skokie, IL 60077 |
| Region | Great Lakes |
N2230W
1963 Cessna 172D, c/n 17250077
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172D Search all Cessna 172D |
| Year built | 1963 |
| Construction Number (C/N) | 17250077 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N2230W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1EE93 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 1963-01-28 |
| Last Action Taken | 1995-05-15 |
| Current Status | Sale Reported |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Auburn, CA 95604 United States |
| Region | Western-Pacific |
N2230W
Bell 206B, c/n 3552
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206B Search all Bell 206B |
| Construction Number (C/N) | 3552 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2230W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1EE93 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1982-02-26 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BELL HELICOPTER TEXTRON INC |
| Address |
Fort Worth, TX 76101 |
| Region | Southwestern |