Aircraft N223P Data
5
aircraft records found
N223P
2023 Piper PA-46-600TP, c/n 4698241
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-46-600TP Search all Piper PA-46-600TP |
| Year built | 2023 |
| Construction Number (C/N) | 4698241 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | PWC PT6A-42A |
Aircraft
| Registration Number | N223P |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N223P
2014 Sikorsky S-92A, c/n 920223
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2014 |
| Construction Number (C/N) | 920223 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7-8A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N223P |
| Mode S (ICAO24) Code | A1ED6B |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2014-04-14 |
Owner
| Owner | Wells Fargo Bank Northwest |
| Address |
Salt Lake City, Utah 84116 United States |
N223P
1993 Beech B300, c/n FL-106
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B300 Search all Beech B300 |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | FL-106 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SER |
Aircraft
| Registration Number | N223P |
| Mode S (ICAO24) Code | A1ED6B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2001-10-17 |
| Air Worthiness Test | 1993-08-13 |
| Last Action Taken | 2005-12-01 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-01-27 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BRANCH BANKING & TRUST CO |
| Address |
Winston Salem, NC 271053809 United States |
N223P
1990 Cessna 208B Super Cargomaster, c/n 208B0223
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Super Cargomaster Search all Cessna 208B Super Cargomaster |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | 208B0223 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SERIES |
| Also Registered As |
N893FE
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N223P |
| Mode S (ICAO24) Code | A1ED6B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-12-18 |
| Air Worthiness Test | 1990-06-29 |
| Last Action Taken | 2009-02-02 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2010-05-27 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Preferred Airparts Llc |
| Address |
Kidron, OH 44636 United States |
| Region | Great Lakes |
N223P
1975 Cessna 500 Citation I, c/n 500-0223
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 500 Citation I Search all Cessna 500 Citation I |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 500-0223 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada JT15D-1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N223P |
| Mode S (ICAO24) Code | A1ED6B |
| Certification Issued | 1998-01-27 |
| Last Action Taken | 1998-01-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1998-05-13 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIRCRAFT MARKETING INC |
| Address |
Albuquerque, NM 871065611 United States |
User Comments
Admin, 2006-06-08 04:00:00
Cancel Date: 01/27/2006
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Canada
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Canada