Aircraft N2256W Data
2
aircraft records found
N2256W
1968 Hughes 269A, c/n 1181018
Airframe Info
| Manufacturer | Hughes |
| Model | 269A Search all Hughes 269A |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 1181018 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming HIO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N2256W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1F6D3 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-07-30 |
| Air Worthiness Test | 2000-08-15 |
| Last Action Taken | 2008-07-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | American Air Adventures Inc |
| Address |
Lancaster, OH 43130 United States |
| Region | Great Lakes |
N2256W
1960 Nord 3202, c/n 97
Airframe Info
| Manufacturer | Nord |
| Model | 3202 Search all Nord 3202 |
| Year built | 1960 |
| Construction Number (C/N) | 97 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Potez D-4 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2256W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1F6D3 |
| Certification Issued | 1989-04-19 |
| Last Action Taken | 1989-04-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-10-31 |
Owner
| Registration Type | No-Citizen Corporation |
| Owner | FILIPPI AVIATION INC |
| Address |
Bakersfield, CA 93309 |