Aircraft N226W Data
3
aircraft records found
N226W
2007 Diamond DA-42, c/n 42.AC105
Airframe Info
| Manufacturer | Diamond |
| Model | DA-42 Search all Diamond DA-42 |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 42.AC105 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Thielert TAE 125-02-99 |
Aircraft
| Registration Number | N226W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1F93F |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-12-19 |
| Air Worthiness Test | 2007-12-12 |
| Last Action Taken | 2007-12-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Florida Airline Sales Inc |
| Address |
Miami, FL 33177 United States |
| Region | Southern |
N226W
2000 Cessna 650, c/n 650-7111
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 650 Search all Cessna 650 |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 650-7111 |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE 731 SER |
Aircraft
| Registration Number | N226W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1F93F |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-01-05 |
| Air Worthiness Test | 2000-02-29 |
| Last Action Taken | 2004-01-05 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-07-02 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CESSNA AIRCRAFT CO |
| Address |
Wichita, KS 672151400 United States |
N226W
1974 Gates Learjet 35, c/n 003
Airframe Info
| Manufacturer | Gates Learjet |
| Model | 35 Search all Gates Learjet 35 |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 003 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE 731 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N226W |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |