Aircraft N227W Data
2
aircraft records found
N227W
1983 Yakovlev Yak-50, c/n 832601
Latest photos of N227W
Airframe Info
| Manufacturer | Yakovlev |
| Model | Yak-50 Search all Yakovlev Yak-50 |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 832601 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
Aircraft
| Registration Number | N227W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1FCF6 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2009-09-02 |
| Air Worthiness Test | 2002-10-12 |
| Last Action Taken | 2009-09-02 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wingspan Inc |
| Address |
Malibu, CA 90265 United States |
| Region | Western-Pacific |
N227W
1930 Stinson SM-8A, c/n 4100
Airframe Info
| Manufacturer | Stinson |
| Model | SM-8A Search all Stinson SM-8A |
| Year built | 1930 |
| Construction Number (C/N) | 4100 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N227W |
| Mode S (ICAO24) Code | A1FCF6 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1939-11-22 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
, |