Aircraft N2290W Data
2
aircraft records found
N2290W
1969 Bell 206B JetRanger III, c/n 488
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206B JetRanger III Search all Bell 206B JetRanger III |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 488 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | ALLISON 250-C20B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2290W |
| Mode S (ICAO24) Code | A204DD |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1996-01-19 |
Owner
| Owner | HELICOPTER TURBINE SERVICES CORP |
| Address |
Manassas, VA 22110 United States |
N2290W
Bell 206A, c/n 488
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206A Search all Bell 206A |
| Construction Number (C/N) | 488 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2290W |
| Mode S (ICAO24) Code | A204DD |
| Certification Issued | 1992-07-17 |
| Last Action Taken | 1993-02-25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1996-01-19 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | HELICOPTER TURBINE SERVICES CORP |
| Address |
Manassas, VA 22110 United States |