Aircraft N2295V Data
2
aircraft records found
N2295V
1994 Skystar Kitfox Model 4-1200 Speedster, c/n HBS 045
Airframe Info
| Manufacturer | Skystar |
| Model | Kitfox Model 4-1200 Speedster Search all Skystar Kitfox Model 4-1200 Speedster |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | HBS 045 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Bombardier ROTAX (ALL) |
Aircraft
| Registration Number | N2295V |
| Mode S (ICAO24) Code | A2058B |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1994-05-31 |
| Air Worthiness Test | 1994-06-28 |
| Last Action Taken | 2006-03-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
New Waterford, OH 44445 United States |
| Region | Great Lakes |
N2295V
North American T-39A, c/n 592868
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | T-39A Search all North American T-39A |
| Construction Number (C/N) | 592868 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N2295V |
| Mode S (ICAO24) Code | A2058B |
| Certification Issued | 1979-02-12 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1979-02-12 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | UNITED STATES OF AMERICA |
| Address |
1301 Constitution Avenue Nw Washington, DC 20229 |
| Region | Eastern |