Aircraft N2298W Data
3
aircraft records found
N2298W
2005 Cessna 172S, c/n 172S9968
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 172S9968 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N2298W |
| Mode S (ICAO24) Code | A205F5 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-05-11 |
| Air Worthiness Test | 2005-10-19 |
| Last Action Taken | 2007-05-11 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Goli Aviation Llc |
| Address |
Durham, NC 27705 United States |
| Region | Eastern |
N2298W
1970 Bell 206B JetRanger II, c/n 499
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206B JetRanger II Search all Bell 206B JetRanger II |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | 499 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C20 rated at 400 shp |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2298W |
| Mode S (ICAO24) Code | A205F5 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-03-11 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N2298W
Raytheon Aircraft Company 400A, c/n RK-188
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | 400A Search all Raytheon Aircraft Company 400A |
| Construction Number (C/N) | RK-188 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N2298W |
| Mode S (ICAO24) Code | A205F5 |
| Certification Issued | 2002-07-11 |
| Last Action Taken | 2002-07-11 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-08-30 |
Owner
| Registration Type | No-Citizen Corporation |
| Owner | DEBIS FINANCIAL SERVICES INC |
| Address |
Norwalk, CT 068511056 United States |