Aircraft N2299W Data
3
aircraft records found
N2299W
1998 Raytheon B200 King Air, c/n BB-1626
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | B200 King Air Search all Raytheon B200 King Air |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | BB-1626 |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
| Also Registered As |
PR-ACT
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N2299W |
| Mode S (ICAO24) Code | A20618 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-01-11 |
| Air Worthiness Test | 1998-09-20 |
| Last Action Taken | 2006-01-11 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-02-23 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | PENN-AIRE AVIATION INC |
| Address |
Franklin, PA 163230112 United States |
N2299W
Piper PA-28-161, c/n 2842363
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-161 Search all Piper PA-28-161 |
| Construction Number (C/N) | 2842363 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N2299W |
| Mode S (ICAO24) Code | A20618 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-10-27 |
| Air Worthiness Test | 2010-07-09 |
| Last Action Taken | 2011-10-27 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Sun Aircraft Management Llc |
| Address |
Ormond Beach, FL 32174 United States |
| Region | Southern |
N2299W
Robinson R22 BETA, c/n 0518
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 BETA Search all Robinson R22 BETA |
| Construction Number (C/N) | 0518 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2299W |
| Mode S (ICAO24) Code | A20618 |
| Certification Issued | 1990-08-06 |
| Last Action Taken | 1990-08-07 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-08-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | MANHATTAN BANKER CORP |
| Address |
Long Beach, CA 90806 |
User Comments
Admin, 2006-03-17 05:00:00
Cancel Date: 02/23/2006
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Brazil
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Brazil