Aircraft N22TP Data
3
aircraft records found
N22TP
2008 Piper PA-46R-350T, c/n 4692063
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-46R-350T Search all Piper PA-46R-350T |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 4692063 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AE2A |
Aircraft
| Registration Number | N22TP |
| Mode S (ICAO24) Code | A1E05F |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-09-01 |
| Air Worthiness Test | 2008-08-08 |
| Last Action Taken | 2011-09-01 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Aztec Enterprises Llc |
| Address |
Holden, WV 25625 United States |
| Region | Eastern |
User Comments
Admin, 2006-02-17 05:00:00
Cancel Date: 12/16/2005
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Canada
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Canada
N22TP
1981 Beech B200, c/n BB-979
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B200 Search all Beech B200 |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | BB-979 |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | U/a Canada PT6A SERIES |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N22TP |
| Mode S (ICAO24) Code | A1E05F |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-12-15 |
| Air Worthiness Test | 1981-11-19 |
| Last Action Taken | 2005-12-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-12-16 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | TANGO PAPA AVIATION INC |
| Address |
Telluride, CO 81435 United States |
N22TP
1977 Cessna 501 Citation I/SP, c/n 501-0014
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 501 Citation I/SP Search all Cessna 501 Citation I/SP |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 501-0014 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada JT15D-1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N22TP |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1984-04-12 |
Owner
| Owner | Tango Corporation |
| Address |
Baker, Oregon United States |