Aircraft N2316W Data
2
aircraft records found
N2316W
1998 Raytheon Aircraft Company A36, c/n E-3160
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | A36 Search all Raytheon Aircraft Company A36 |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | E-3160 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N2316W |
| Mode S (ICAO24) Code | A20F76 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-09-24 |
| Air Worthiness Test | 1998-03-22 |
| Last Action Taken | 2008-09-24 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-04-21 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Bank Of Utah Trustee |
| Address |
Salt Lake City, UT 84111 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N2316W
Beech A23A, c/n M917
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | A23A Search all Beech A23A |
| Construction Number (C/N) | M917 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2316W |
| Mode S (ICAO24) Code | A20F76 |
| Certification Issued | 1988-12-06 |
| Last Action Taken | 1991-11-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-12-18 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Roselle, NJ 07203 |