Aircraft N231AD Data
2
aircraft records found
N231AD
2014 Sikorsky S-92A, c/n 920231
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2014 |
| Construction Number (C/N) | 920231 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7-8A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N231AD |
| Mode S (ICAO24) Code | A20C3B |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2022-04-18 |
Owner
| Owner | TVPX Aircraft Solutions Incorporated trustee |
| Address |
North Salt Lake, Utah 84054 United States |
N231AD
Mooney M20K, c/n 250042
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | M20K Search all Mooney M20K |
| Construction Number (C/N) | 250042 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N231AD |
| Mode S (ICAO24) Code | A20C3B |
| Certification Issued | 1989-01-06 |
| Last Action Taken | 1989-11-30 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-12-07 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Houston, TX 77282 |