Aircraft N2334K Data
2
aircraft records found
N2334K
1992 Robinson R22 Beta, c/n 2159
Latest photos of N2334K
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 Beta Search all Robinson R22 Beta |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | 2159 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N2334K |
| Mode S (ICAO24) Code | A21693 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-04-07 |
| Air Worthiness Test | 1992-06-12 |
| Last Action Taken | 2010-04-07 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Grayson Space Inc |
| Address |
Huntsville, AL 35802 United States |
| Region | Southern |
N2334K
1979 Piper PA-38-112 Tomahawk, c/n 38-79A0580
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-38-112 Tomahawk Search all Piper PA-38-112 Tomahawk |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 38-79A0580 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-235-L2A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2334K |
| Mode S (ICAO24) Code | A21693 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-11-15 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |