Aircraft N233Q Data
2
aircraft records found
N233Q
2014 Sikorsky S-92A, c/n 920233
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2014 |
| Construction Number (C/N) | 920233 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7-8A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N233Q |
| Mode S (ICAO24) Code | A21503 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2014-05-12 |
| Registration Cancel Date | 2014-10-08 |
Owner
| Owner | Wells Fargo Bank Northwest |
| Address |
Salt Lake City, Utah 84116 United States |
N233Q
1966 Beech 65-88, c/n LP-14
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 65-88 Search all Beech 65-88 |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | LP-14 |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IGSO-540-B1A |
Aircraft
| Registration Number | N233Q |
| Mode S (ICAO24) Code | A21503 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-09-18 |
| Air Worthiness Test | 1966-03-24 |
| Last Action Taken | 2003-09-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-12-01 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | CUMBERLAND COUNTY TECHNICAL EDUCATION CENTER |
| Address |
Bridgeton, NJ 083024810 United States |