Aircraft N2345W Data
3
aircraft records found
N2345W
1998 Raytheon Aircraft Company A36, c/n E-3188
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | A36 Search all Raytheon Aircraft Company A36 |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | E-3188 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N2345W |
| Mode S (ICAO24) Code | A21A78 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1998-12-18 |
| Air Worthiness Test | 1998-08-14 |
| Last Action Taken | 2008-01-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Farmers State Bank Of Crosby |
| Address |
Crosby, ND 58730 United States |
| Region | Great Lakes |
N2345W
Robinson R22 Beta, c/n 2200
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 Beta Search all Robinson R22 Beta |
| Construction Number (C/N) | 2200 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
D-HRPS
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N2345W |
| Mode S (ICAO24) Code | A21A78 |
| Last Action Taken | 1992-09-25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-10-14 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ROBINSON HELICOPTER COMPANY |
| Address |
Torrance, CA 90505 |
N2345W
Eipper Quicksilver MX II, c/n 1150
Airframe Info
| Manufacturer | Eipper |
| Model | Quicksilver MX II Search all Eipper Quicksilver MX II |
| Construction Number (C/N) | 1150 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2345W |
| Mode S (ICAO24) Code | A21A78 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-02-22 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |