Aircraft N2347V Data
3
aircraft records found
N2347V
1998 Raytheon Aircraft Company A36, c/n E-3147
Latest photos of N2347V
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | A36 Search all Raytheon Aircraft Company A36 |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | E-3147 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N2347V |
| Mode S (ICAO24) Code | A21ABD |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-03-29 |
| Air Worthiness Test | 1998-01-25 |
| Last Action Taken | 2010-03-29 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Beverly Hills, CA 90212 United States |
| Region | Western-Pacific |
N2347V
Robinson R22 BETA, c/n 2235
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R22 BETA Search all Robinson R22 BETA |
| Construction Number (C/N) | 2235 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2347V |
| Mode S (ICAO24) Code | A21ABD |
| Last Action Taken | 1992-11-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-02-03 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ROBINSON HELICOPTER COMPANY |
| Address |
Torrance, CA 90505 |
N2347V
Air Tractor Inc AT-301, c/n 301-0389
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor Inc |
| Model | AT-301 Search all Air Tractor Inc AT-301 |
| Construction Number (C/N) | 301-0389 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2347V |
| Mode S (ICAO24) Code | A21ABD |
| Certification Issued | 1981-10-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1981-12-28 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AG-AIR INC |
| Address |
Los Fresnos, TX 78566 |
| Region | Southwestern |