Aircraft N2361V Data
3
aircraft records found
N2361V
1998 Raytheon Aircraft Company 58, c/n TH-1861
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | 58 Search all Raytheon Aircraft Company 58 |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | TH-1861 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
PT-WUN
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N2361V |
| Mode S (ICAO24) Code | A22159 |
| Certification Issued | 1999-09-10 |
| Last Action Taken | 1999-09-10 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1999-11-02 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SOUTHERN CROSS AVIATION INC |
| Address |
Fort Lauderdale, FL 333093057 United States |
N2361V
Robinson R44, c/n 0008
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R44 Search all Robinson R44 |
| Construction Number (C/N) | 0008 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
D-HEOP
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N2361V |
| Mode S (ICAO24) Code | A22159 |
| Last Action Taken | 1993-05-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-03-10 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ROBINSON HELICOPTER COMPANY |
| Address |
Torrance, CA 90505 |
N2361V
Piper PA-38-112, c/n 3882A0026
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-38-112 Search all Piper PA-38-112 |
| Construction Number (C/N) | 3882A0026 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2361V |
| Mode S (ICAO24) Code | A22159 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |