Aircraft N2372V Data
3
aircraft records found
N2372V
1980 Piper PA-31T1 Cheyenne I, c/n 31T-8004053
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-31T1 Cheyenne I Search all Piper PA-31T1 Cheyenne I |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 31T-8004053 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2372V |
| Current Status | De-registered Exported |
| Delivery Date | 1980-00-00 |
| Registration Cancel Date | 1980-00-00 |
Owner
| Owner | Piper Aircraft |
| Address |
, PA United States |
N2372V
Cessna 182S, c/n 18280620
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 182S Search all Cessna 182S |
| Construction Number (C/N) | 18280620 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2372V |
| Mode S (ICAO24) Code | A22533 |
| Certification Issued | 1999-10-30 |
| Last Action Taken | 1999-11-02 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1999-11-17 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | HILLSBORO AVIATION INC |
| Address |
Hillsboro, OR 971246319 United States |
N2372V
Piper PA-38-112, c/n 3882A0029
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-38-112 Search all Piper PA-38-112 |
| Construction Number (C/N) | 3882A0029 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2372V |
| Mode S (ICAO24) Code | A22533 |
| Certification Issued | 1989-09-16 |
| Last Action Taken | 1995-09-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-11-07 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SOUTHWEST AVIATION INC |
| Address |
Fairacres, NM 88033 United States |