Aircraft N2382W Data
2
aircraft records found
N2382W
2007 Cessna T182T, c/n T18208789
Latest photos of N2382W
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T182T Search all Cessna T182T |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | T18208789 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AK1A |
Aircraft
| Registration Number | N2382W |
| Mode S (ICAO24) Code | A228EB |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-01-03 |
| Air Worthiness Test | 2007-09-20 |
| Last Action Taken | 2011-01-03 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | N2382w Flight Llc |
| Address |
Wilmington, DE 19808 United States |
| Region | Eastern |
N2382W
1979 Piper PA-31T, c/n 31T-8020021
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-31T Search all Piper PA-31T |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 31T-8020021 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N2382W |
| Mode S (ICAO24) Code | A228EB |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1980-02-26 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AVIATION SERVICES INTERNATIONAL INC |
| Address |
Lock Haven, PA 17745 |
| Region | Eastern |