Aircraft N238V Data
2
aircraft records found
N238V
1952 North American T-28B Trojan, c/n 189-53 (52-1238)
Latest photos of N238V
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | T-28B Trojan Search all North American T-28B Trojan |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | 189-53 (52-1238) |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
Aircraft
| Registration Number | N238V |
| Mode S (ICAO24) Code | A22813 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1992-01-02 |
| Air Worthiness Test | 1992-11-10 |
| Last Action Taken | 2007-07-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Dyno Tyme Inc |
| Address |
Huntington Beach, CA 92649 United States |
| Region | Western-Pacific |
N238V
1943 Supermarine 361 Spitfire F.IXc, c/n CBAF.IX.2200
Airframe Info
| Manufacturer | Supermarine |
| Model | 361 Spitfire F.IXc Search all Supermarine 361 Spitfire F.IXc |
| Year built | 1943 |
| Construction Number (C/N) | CBAF.IX.2200 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Merlin 61/63/63A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N238V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | MILITARY AIRCRAFT RESTORATION CORP |
| Address |
Long Beach, CA United States |