Aircraft N2396K Data
3
aircraft records found
N2396K
2006 Cessna 182T, c/n 18281750
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 182T Search all Cessna 182T |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 18281750 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540-AB1A5 |
Aircraft
| Registration Number | N2396K |
| Mode S (ICAO24) Code | A22D23 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2010-08-02 |
| Air Worthiness Test | 2008-10-17 |
| Last Action Taken | 2010-08-02 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Blacksburg, VA 24060 United States |
| Region | Eastern |
N2396K
1995 PZL-Bielsko SZD-55-1, c/n 551195067
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Bielsko |
| Model | SZD-55-1 Search all PZL-Bielsko SZD-55-1 |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | 551195067 |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N2396K |
| Mode S (ICAO24) Code | A22D23 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2000-04-27 |
| Air Worthiness Test | 2000-06-13 |
| Last Action Taken | 2000-04-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-05-16 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Garfield, NJ 070262949 United States |
N2396K
1979 Piper PA-38-112 Tomahawk, c/n 38-79A0616
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-38-112 Tomahawk Search all Piper PA-38-112 Tomahawk |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 38-79A0616 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2396K |
| Mode S (ICAO24) Code | A22D23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1982-07-20 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Oakland, CA 94614 |
| Region | Western-Pacific |