Aircraft N23HD Data
4
aircraft records found
N23HD
2009 Hawker Beechcraft 390 Premier 1A, c/n RB-272
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | 390 Premier 1A Search all Hawker Beechcraft 390 Premier 1A |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | RB-272 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-2A |
| Also Registered As |
N64312
Registered to Manufacturer
|
Aircraft
| Registration Number | N23HD |
| Mode S (ICAO24) Code | A206DA |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-07-14 |
| Air Worthiness Test | 2009-06-25 |
| Last Action Taken | 2009-07-14 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Mjf Enterprises Inc |
| Address |
Valparaiso, IN 46385 United States |
| Region | Great Lakes |
N23HD
2006 Beech 200 Super King Air, c/n BB-1946
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 200 Super King Air Search all Beech 200 Super King Air |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | BB-1946 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N23HD |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N23HD
2006 Raytheon B200 King Air, c/n BB-1960
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | B200 King Air Search all Raytheon B200 King Air |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | BB-1960 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N23HD |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2007-11-30 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N23HD
1984 Cessna 172P, c/n 17276258
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172P Search all Cessna 172P |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | 17276258 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N23HD |
| Mode S (ICAO24) Code | A206DA |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1999-07-01 |
| Air Worthiness Test | 1984-10-02 |
| Last Action Taken | 2002-06-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-08-26 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ROADS AIRCRAFT LEASING LLC |
| Address |
Brentwood, TN 370274795 United States |