Aircraft N23W Data
5
aircraft records found
N23W
1982 Cessna 550 Citation II, c/n 550-0324
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 550 Citation II Search all Cessna 550 Citation II |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 550-0324 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada JT15D-4 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N23W |
| Mode S (ICAO24) Code | A2081B |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1997-08-07 |
Owner
| Owner | Interjet |
| Address |
Dallas, TX United States |
N23W
1977 Beech E-90, c/n LW-230
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | E-90 Search all Beech E-90 |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | LW-230 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&W Canada PT6A-28 |
Aircraft
| Registration Number | N23W |
| Mode S (ICAO24) Code | A2081B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-05-24 |
| Air Worthiness Test | 1977-04-13 |
| Last Action Taken | 2006-08-10 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Dynamic Avlease Inc |
| Address |
Bridgewater, VA 22812 United States |
| Region | Eastern |
N23W
1972 Grumman G-1159, c/n 116
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-1159 Search all Grumman G-1159 |
| Year built | 1972 |
| Construction Number (C/N) | 116 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce SPEY MK 511SR |
| Also Registered As |
N218SE
In Question
|
Aircraft
| Registration Number | N23W |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1991-04-30 |
Owner
| Owner | Riva Executive Air Services Inc |
| Address |
Stamford, Connecticut United States |
N23W
Learjet Inc 25, c/n 334
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet Inc |
| Model | 25 Search all Learjet Inc 25 |
| Construction Number (C/N) | 334 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N23W |
| Mode S (ICAO24) Code | A2081B |
| Certification Issued | 2002-08-09 |
| Last Action Taken | 2002-08-09 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-11-20 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | INTERJET INC |
| Address |
Addison, TX 750010611 United States |
N23W
Cessna 500 Citation I, c/n 500-0182
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 500 Citation I Search all Cessna 500 Citation I |
| Construction Number (C/N) | 500-0182 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT15D-1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N23W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |