Aircraft N240K Data
2
aircraft records found
N240K
1968 Beech B90, c/n LJ-340
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B90 Search all Beech B90 |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | LJ-340 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Walter M601E-11A |
Aircraft
| Registration Number | N240K |
| Mode S (ICAO24) Code | A230E0 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1989-11-07 |
| Air Worthiness Test | 2006-11-13 |
| Last Action Taken | 2008-05-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Merlin Associates Inc |
| Address |
Princeton, NJ 08540 United States |
| Region | Eastern |
N240K
Caroline
1948 Convair 240-0, c/n 89
Airframe Info
| Manufacturer | Convair |
| Model | 240-0 Search all Convair 240-0 |
| Year built | 1948 |
| Construction Number (C/N) | 89 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 42 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800 Double Wasp |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N240K |
| Alternative Code/Name | Caroline |
| Current Status | |
| Delivery Date | 1959-00-00 |
| Registration Cancel Date | 1967-00-00 |
Owner
| Owner | KenAir Corporation |
| Address |
, United States |