Aircraft N2425A Data
4
aircraft records found
N2425A
2008 Piper PA-44-180, c/n 4496252
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-44-180 Search all Piper PA-44-180 |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 4496252 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A1H6 |
Aircraft
| Registration Number | N2425A |
| Mode S (ICAO24) Code | A23A75 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-08-14 |
| Air Worthiness Test | 2008-05-08 |
| Last Action Taken | 2008-08-14 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Atp Aircraft 7 Llc |
| Address |
Wilmington, DE 19808 United States |
| Region | Eastern |
N2425A
2005 Cessna T182T, c/n T18208472
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T182T Search all Cessna T182T |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | T18208472 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TI0-540 SER |
Aircraft
| Registration Number | N2425A |
| Mode S (ICAO24) Code | A23A75 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-01-13 |
| Air Worthiness Test | 2006-01-12 |
| Last Action Taken | 2006-01-13 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-02-27 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ATLANTIC FERRY SERVICE INC |
| Address |
Waterloo, IA 507018905 United States |
N2425A
2001 Boeing 717-231, c/n 55092
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 717-231 Search all Boeing 717-231 |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 55092 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 100 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | BMW/Rolls-Royce BR715-A1-30 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2425A |
| Mode S (ICAO24) Code | A23A75 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2001-08-21 |
| Air Worthiness Test | 2001-08-08 |
| Last Action Taken | 2001-09-28 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-05-09 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WELLS FARGO BANK NORTHWEST NA TRUSTEE |
| Address |
Salt Lake City, UT 841111901 United States |
N2425A
Piper PA-38-112, c/n 3878A0681
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-38-112 Search all Piper PA-38-112 |
| Construction Number (C/N) | 3878A0681 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2425A |
| Mode S (ICAO24) Code | A23A75 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |