Aircraft N2426K Data
3
aircraft records found
N2426K
2000 Wag-Aero Sport Trainer, c/n 1361
Airframe Info
| Manufacturer | Wag-Aero |
| Model | Sport Trainer Search all Wag-Aero Sport Trainer |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 1361 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor 0-200 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N2426K |
| Mode S (ICAO24) Code | A23AA1 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2004-03-12 |
| Air Worthiness Test | 2000-06-22 |
| Last Action Taken | 2007-03-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Volga, SD 57071 United States |
| Region | Great Lakes |
N2426K
1947 Luscombe 8E, c/n 5153
Airframe Info
| Manufacturer | Luscombe |
| Model | 8E Search all Luscombe 8E |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | 5153 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N2426K |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1955-02-24 |
| Registration Cancel Date | 1970-12-04 |
Owner
| Owner | R.V. McClin & Norma F. McClin |
| Address |
Rodeo, California 94572 United States |
N2426K
Piper PA-38-112 Tomahawk, c/n 3879A0625
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-38-112 Tomahawk Search all Piper PA-38-112 Tomahawk |
| Construction Number (C/N) | 3879A0625 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
OO-RAA
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N2426K |
| Mode S (ICAO24) Code | A23AA1 |
| Current Status | Exported to Belgium |
| Delivery Date | 1991-08-19 |
| Registration Cancel Date | 1992-02-18 |
Owner
| Owner | Eyre Aviation |
| Address |
Cross Junction, Virginia 22625 United States |