Aircraft N2427A Data
4
aircraft records found
N2427A
2011 Piper PA-44-180, c/n 4496297
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-44-180 Search all Piper PA-44-180 |
| Year built | 2011 |
| Construction Number (C/N) | 4496297 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A1H6 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2427A |
| Mode S (ICAO24) Code | A23ABB |
| Certification Issued | 2011-08-23 |
| Last Action Taken | 2011-08-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-12-01 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Globe Aero Llc |
| Address |
Lakeland, FL 33811 United States |
| Region | Southern |
N2427A
2006 Cessna 172R, c/n 17281311
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172R Search all Cessna 172R |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 17281311 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2427A |
| Mode S (ICAO24) Code | A23ABB |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-03-28 |
| Air Worthiness Test | 2006-03-21 |
| Last Action Taken | 2006-03-28 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-04-20 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | GLOBE AERO LTD |
| Address |
Lakeland, FL 338111247 United States |
N2427A
2001 Boeing 717-231, c/n 55094
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 717-231 Search all Boeing 717-231 |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 55094 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 100 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce BR715 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2427A |
| Mode S (ICAO24) Code | A23ABB |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2001-10-03 |
| Air Worthiness Test | 2001-09-24 |
| Last Action Taken | 2001-10-03 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-05-17 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WELLS FARGO BANK NORTHWEST NA TRUSTEE |
| Address |
Mac U1254-031 Salt Lake City, UT 84111 United States |
N2427A
Piper PA-38-112, c/n 3878A0683
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-38-112 Search all Piper PA-38-112 |
| Construction Number (C/N) | 3878A0683 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2427A |
| Mode S (ICAO24) Code | A23ABB |
| Certification Issued | 1993-02-18 |
| Last Action Taken | 1993-02-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-04-06 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | GLOBE AERO LIMITED |
| Address |
Lakeland, FL 33807 |