Aircraft N242F Data
2
aircraft records found
N242F
2014 Sikorsky S-92A, c/n 920242
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2014 |
| Construction Number (C/N) | 920242 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7-8A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N242F |
| Mode S (ICAO24) Code | A237EA |
| Current Status | De-Registered |
| Delivery Date | 2014-06-16 |
| Registration Cancel Date | 2014-10-09 |
Owner
| Owner | Bristow US Llc |
| Address |
New Iberia, Louisiana 70560 United States |
N242F
2004 Diamond DA-40, c/n 40.404
Airframe Info
| Manufacturer | Diamond |
| Model | DA-40 Search all Diamond DA-40 |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 40.404 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-M1A |
Aircraft
| Registration Number | N242F |
| Current Status |
Owner
| Owner | 242y |
| Address |
Wilmington, DE 19810 United States |