Aircraft N242W Data
3
aircraft records found
N242W
1979 Cessna 414A, c/n 414A0327
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 414A Search all Cessna 414A |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 414A0327 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor TSIO-520 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N242W |
| Mode S (ICAO24) Code | A23961 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2001-07-09 |
| Air Worthiness Test | 1979-09-05 |
| Last Action Taken | 2007-07-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Fasti Usa Inc |
| Address |
Elgin, IL 60123 United States |
| Region | Great Lakes |
N242W
1930 Stinson SM-8A, c/n 4028
Airframe Info
| Manufacturer | Stinson |
| Model | SM-8A Search all Stinson SM-8A |
| Year built | 1930 |
| Construction Number (C/N) | 4028 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N242W |
| Mode S (ICAO24) Code | A23961 |
| Certification Issued | 1940-07-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1941-06-01 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Westport, NY 12993 |
| Region | Eastern |
N242W
Christen Eagle II, c/n DMACDW 1
Airframe Info
| Manufacturer | Christen |
| Model | Eagle II Search all Christen Eagle II |
| Construction Number (C/N) | DMACDW 1 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
N32PN
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N242W |
| Mode S (ICAO24) Code | A23961 |
| Certification Issued | 2008-01-15 |
| Last Action Taken | 2011-04-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Medford, OR 97504 United States |
| Region | Northwest Mountain |