Aircraft N243JB Data
3
aircraft records found
N243JB
1990 Beech C90 King Air, c/n LJ-1243
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90 King Air Search all Beech C90 King Air |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1243 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
Aircraft
| Registration Number | N243JB |
| Mode S (ICAO24) Code | A23BEE |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-02-16 |
| Air Worthiness Test | 2005-09-30 |
| Last Action Taken | 2011-02-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Rmb Aviation Llc |
| Address |
Shreveport, LA 71101 United States |
| Region | Southwestern |
N243JB
1969 Hawker Siddeley DH.125-400A, c/n NA-733
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | DH.125-400A Search all Hawker Siddeley DH.125-400A |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | NA-733 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell TFE-731-SER |
Aircraft
| Registration Number | N243JB |
| Mode S (ICAO24) Code | A23BEE |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-05-07 |
| Air Worthiness Test | 1970-02-13 |
| Last Action Taken | 2002-06-11 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-05-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | TS SERVICING CO INC |
| Address |
Hampstead, MD 210742002 United States |
N243JB
1969 Hawker Siddeley HS.125 Series 400A, c/n 25204
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.125 Series 400A Search all Hawker Siddeley HS.125 Series 400A |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 25204 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N243JB |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |