Aircraft N2443V Data
3
aircraft records found
N2443V
2006 Cessna 172S, c/n 172S10155
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 172S10155 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
| Also Registered As |
N827PA
registered
|
Aircraft
| Registration Number | N2443V |
| Mode S (ICAO24) Code | A241B0 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-05-30 |
| Air Worthiness Test | 2006-04-18 |
| Last Action Taken | 2007-07-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Garlin Aircraft Llc |
| Address |
Grand Junction, CO 81506 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N2443V
2000 Cessna T206H, c/n T20608172
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T206H Search all Cessna T206H |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | T20608172 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2443V |
| Mode S (ICAO24) Code | A241B0 |
| Certification Issued | 2000-04-18 |
| Last Action Taken | 2000-04-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2000-05-10 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AMERICAN AVIATION CONSULTANTS INC |
| Address |
Wilmington, DE 198104902 United States |
N2443V
Piper PA-36-300, c/n 368060018
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-36-300 Search all Piper PA-36-300 |
| Construction Number (C/N) | 368060018 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2443V |
| Mode S (ICAO24) Code | A241B0 |
| Certification Issued | 1993-10-07 |
| Last Action Taken | 1993-10-07 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-12-09 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AVIATION SALES INTERNATIONAL |
| Address |
Miami, FL 33172 |