Aircraft N244V Data
3
aircraft records found
N244V
1958 Vickers Viscount 812, c/n 357
Airframe Info
| Manufacturer | Vickers |
| Model | Viscount 812 Search all Vickers Viscount 812 |
| Year built | 1958 |
| Construction Number (C/N) | 357 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 75 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 525 |
| Also Registered As |
G-ATUE
Scrapped 1977-78?
|
Aircraft
| Registration Number | N244V |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N244V
1946 Beech D18S, c/n A-114
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | D18S Search all Beech D18S |
| Year built | 1946 |
| Construction Number (C/N) | A-114 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | P&w R-985 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N244V |
| Mode S (ICAO24) Code | A240B6 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 1956-06-12 |
| Last Action Taken | 1977-01-29 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-09-06 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Brownsville, TX 78520 United States |
| Region | Southwestern |
N244V
1930 Fairchild 125, c/n 1
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | 125 Search all Fairchild 125 |
| Year built | 1930 |
| Construction Number (C/N) | 1 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N244V |
| Mode S (ICAO24) Code | A240B6 |
| Certification Issued | 1948-12-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1951-02-20 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
San Diego, CA 92101 |
| Region | Western-Pacific |