Aircraft N2457V Data
2
aircraft records found
N2457V
2006 Cessna 172S, c/n 172S10113
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 172S10113 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2457V |
| Mode S (ICAO24) Code | A245F3 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-02-08 |
| Air Worthiness Test | 2006-02-01 |
| Last Action Taken | 2010-02-08 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2010-08-23 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Southern Aircraft Consultancy Inc Trustee |
| Address |
Penzance Cornwall, TR197-NT United Kingdom |
| Region | European |
N2457V
Piper PA-36-375, c/n 368002032
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-36-375 Search all Piper PA-36-375 |
| Construction Number (C/N) | 368002032 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2457V |
| Mode S (ICAO24) Code | A245F3 |
| Certification Issued | 1983-10-03 |
| Last Action Taken | 1995-07-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-08-31 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | FRAINES FLYING SERVICE INC |
| Address |
Knobel, AR 72435 United States |