Aircraft N245V Data
4
aircraft records found
N245V
1978 Bell 206B JetRanger, c/n 2527
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206B JetRanger Search all Bell 206B JetRanger |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 2527 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250 SER 250HP |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N245V |
| Mode S (ICAO24) Code | A2446D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1986-10-09 |
| Air Worthiness Test | 1978-11-02 |
| Last Action Taken | 2001-10-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2001-12-20 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Lihue, HI 96766 United States |
N245V
1968 Beech 99, c/n U-8
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 99 Search all Beech 99 |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | U-8 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N245V |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1968-05-00 |
| Registration Cancel Date | 1974-06-00 |
Owner
| Owner | Air Wisconsin |
| Address |
Appleton, Wisconsin 54911 United States |
N245V
1958 Vickers Viscount 812, c/n 358
Airframe Info
| Manufacturer | Vickers |
| Model | Viscount 812 Search all Vickers Viscount 812 |
| Year built | 1958 |
| Construction Number (C/N) | 358 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 75 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 525 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N245V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Continental Air Lines |
| Address |
, United States |
N245V
Fairchild KR-34C, c/n 803
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | KR-34C Search all Fairchild KR-34C |
| Construction Number (C/N) | 803 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Wright 165hp J6-5 |
Aircraft
| Registration Number | N245V |
| Mode S (ICAO24) Code | A2446D |
| Certification Issued | 1942-04-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1942-03-02 |
Owner
| Registration Type | Partnership |
| Address |
Baldwin, NY 11510 |
| Region | Eastern |