Aircraft N2467A Data
3
aircraft records found
N2467A
2005 Cessna 182T, c/n 18281740
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 182T Search all Cessna 182T |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 18281740 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540 SER |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N2467A |
| Mode S (ICAO24) Code | A24997 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-01-31 |
| Air Worthiness Test | 2005-12-21 |
| Last Action Taken | 2006-01-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-11-20 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Jd Aviation Llc |
| Address |
Trussville, AL 35173 United States |
| Region | Southern |
N2467A
Cessna 182S, c/n 18280787
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 182S Search all Cessna 182S |
| Construction Number (C/N) | 18280787 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N2467A |
| Mode S (ICAO24) Code | A24997 |
| Certification Issued | 2000-08-23 |
| Last Action Taken | 2000-08-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2001-03-16 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AMERICAN AVIATION CONSULTANTS INC |
| Address |
Wilmington, DE 198104902 United States |
N2467A
Piper PA-22-135, c/n 22-804
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-22-135 Search all Piper PA-22-135 |
| Construction Number (C/N) | 22-804 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N2467A |
| Mode S (ICAO24) Code | A24997 |
| Certification Issued | 1988-08-22 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-10-18 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Piermont, NH 03779 |
| Region | New England |