Aircraft N246V Data
6
aircraft records found
N246V
2020 Gulfstream GVII-G500, c/n 72067
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream |
| Model | GVII-G500 Search all Gulfstream GVII-G500 |
| Year built | 2020 |
| Construction Number (C/N) | 72067 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt and Whitney PW814GA |
Aircraft
| Registration Number | N246V |
| Current Status | registered |
Owner
| Owner | BUILDING PRODUCTS INVESTMENTS INC |
| Address |
Charlotte, NC United States |
N246V
1999 Raytheon Hawker 800XP, c/n 258417
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | Hawker 800XP Search all Raytheon Hawker 800XP |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 258417 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell TFE731-5BR |
Aircraft
| Registration Number | N246V |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N246V
1968 Beech 99 Airliner, c/n U-10
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 99 Airliner Search all Beech 99 Airliner |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | U-10 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N246V |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1968-05-27 |
| Registration Cancel Date | 1973-12-00 |
Owner
| Owner | Air Wisconsin |
| Address |
Appleton, Wisconsin 54911 United States |
N246V
1958 Vickers Viscount 812, c/n 359
Airframe Info
| Manufacturer | Vickers |
| Model | Viscount 812 Search all Vickers Viscount 812 |
| Year built | 1958 |
| Construction Number (C/N) | 359 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 75 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 525 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N246V |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1958-08-00 |
Owner
| Owner | Continental Air Lines |
| Address |
, United States |
N246V
Gulfstream Aerospace GIV-X (G450), c/n 4149
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | GIV-X (G450) Search all Gulfstream Aerospace GIV-X (G450) |
| Construction Number (C/N) | 4149 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Also Registered As |
N449GA
Registered to Manufacturer
|
Aircraft
| Registration Number | N246V |
| Mode S (ICAO24) Code | A24824 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-07-29 |
| Air Worthiness Test | 2008-12-18 |
| Last Action Taken | 2010-07-29 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Spangler Companies Inc |
| Address |
Charlotte, NC 28204 United States |
| Region | Eastern |
N246V
Fairchild 42, c/n 5
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | 42 Search all Fairchild 42 |
| Construction Number (C/N) | 5 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N246V |
| Mode S (ICAO24) Code | A24824 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1939-09-01 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Anchorage, AK 99501 |
| Region | Alaskan |